eszteréd
eszteréd község, Magyarországon, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a Nyírség déli részén, a Nagykállói kistérségben, Nyíregyházától 30 kilométerre délre, Újfehértótól 12, Balkánytól 6 kilométerre fekszik. Északi szomszédja Érpatak, déli szomszédja Bököny.
 A község címeréről sajnos nincs képünk |
község címere halfarkú, zölddel és kékkel vágott tárcsapajzs. A pajzsfőn három arany kalász, melyből a két szélső, jobb és bal oldalra elhajlik, illetve a bal oldalon hatágú aranycsillag látható. A pajzstalpban jobbra úszó ezüst hal a település egykori az Érpatak által elöntött halban gazdag vizenyős területeire utal. A motívum már Geszteréd 1738-as pecsétjén is megtalálható.
A címerpajzson enyhén balra forduló ezüst, pántos sisak látható. A pántok és a sisak szegélye arany színű, bélése vörös, nyakában arany szalagon arany medál. A sisak tetején ötlombú nyitott arany korona, ágain és abroncsán rubin és zafír kövekkel. A koronából középen a geszterédi honfoglalás-kori szablya markolatáról ismert arany palmetta növekszik. A korona két oldalán dús, jobbról zöld bélésű ezüst, balról kék bélésű arany foszlányokat találunk.
különböző írott források Geszteréd nevét többféle formában is megemlítik. Első említése a Nagyváradi Regestrumból 1237-ből ismert. Az 1300-as években a papi tizedlajstromban Kestred, később Kestered-ként szerepel. Mai nevéhez hasonló alakban először a József által elrendel katonai összeírásban Geszte-rét néven, majd később a falu 1738-ból fennmaradt pecsétjén Geszterét felirattal szerepel.
 Toronyóra lánc nélkül Geszteréd 2007. |
 A Szent Anna katolikus templom a Kossuth Lajos úton |
Régészeti kutatások szerint a település helyén a bronz-korban szarmata település lehetett, a honfoglalás korától viszont bizonyosan lakott hely volt. 1927-ben a véletlen folytán Geszteréden találták meg Magyarország eddigi legrangosabb honfoglalás-kori leletegyüttesét. A honfoglalás-kori sírba egy harcost temettek fegyvereivel együtt. A fegyverek közt egy arany berakásos szabját találtak amely Geszterédet híressé tette. A szabja ma is megtekinthető, a Nyíregyházi Múzeumban van kiállítva.
1092-ben a betörő besenyők felett Szent László király a település határában arat győzelmet. A XIV. századtól kezdődően a településen a Biri, Balogi és Kállay család tagjai háborúskodtak. A falu kétszer is elnéptelenedett, másodjára lakói a török elől menekültek el s a hely lakatlanná vált. Hasonlóan Birihez vagy Szakolyhoz a település az 1700-as évek végén népesül be újra.
 Geszterédi ludak egy csoportja 2007-ban Fotók: Irinyi Gábor (Nagyvárad) |
 A község egyik szép rendezett utcája Geszteréd 2007. |
elen ismereteink szerint, az Irinyi családra vonatkozóan Geszterédhez köthetően egyetlen adattal rendelkezünk. Nevezetesen az Irinyi család Balkányi ágához tartozó Irinyi Susánna 21 éves korában, 1844 február 28-án Geszteréden házasságot köt első férjével, Gönczi Jánossal. Gyermekeikről nincs tudomásunk.
Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc után Susánna már valószínűleg özvegy, mert Apagyon 1853-ban hozzámegy második férjéhez Pásztor Ferenchez. Ez után még egy harmadik házasságáról is tudunk, mégpedig 1867-ben férjhez megy Úri Jánoshoz. Napjainkban Geszteréd egyik útja az Irinyi út.
Források, ajánlott és felhasznált irodalom:
Bertényi Iván: Kis magyar címertan. 1983. Budapest, Gondolat Kiadó
Borovszky Samu: Szabolcs Vármegye. 1901. Budapest, Apolló Kiadó
Geszteréd Község honlapja http://www.gesztered.hu/
Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének honlapja http://www.madosz.hu/
|