eszteréd község, Magyarországon, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a Nyírség déli részén, a Nagykállói kistérségben, Nyíregyházától 30 kilométerre délre, Újfehértótól 12, Balkánytól 6 kilométerre fekszik. Északi szomszédja Érpatak, déli szomszédja Bököny.
község címere halfarkú, zölddel és kékkel vágott tárcsapajzs. A pajzsfőn három arany kalász, melyből a két szélső, jobb és bal oldalra elhajlik, illetve a bal oldalon hatágú aranycsillag látható. A pajzstalpban jobbra úszó ezüst hal a település egykori az Érpatak által elöntött halban gazdag vizenyős területeire utal. A motívum már Geszteréd 1738-as pecsétjén is megtalálható.
különböző írott források Geszteréd nevét többféle formában is megemlítik. Első említése a Nagyváradi Regestrumból 1237-ből ismert. Az 1300-as években a papi tizedlajstromban Kestred, később Kestered-ként szerepel. Mai nevéhez hasonló alakban először a József által elrendel katonai összeírásban Geszte-rét néven, majd később a falu 1738-ból fennmaradt pecsétjén Geszterét felirattal szerepel.
Régészeti kutatások szerint a település helyén a bronz-korban szarmata település lehetett, a honfoglalás korától viszont bizonyosan lakott hely volt. 1927-ben a véletlen folytán Geszteréden találták meg Magyarország eddigi legrangosabb honfoglalás-kori leletegyüttesét. A honfoglalás-kori sírba egy harcost temettek fegyvereivel együtt. A fegyverek közt egy arany berakásos szabját találtak amely Geszterédet híressé tette. A szabja ma is megtekinthető, a Nyíregyházi Múzeumban van kiállítva.
elen ismereteink szerint, az Irinyi családra vonatkozóan Geszterédhez köthetően egyetlen adattal rendelkezünk. Nevezetesen az Irinyi család Balkányi ágához tartozó Irinyi Susánna 21 éves korában, 1844 február 28-án Geszteréden házasságot köt első férjével, Gönczi Jánossal. Gyermekeikről nincs tudomásunk. Források, ajánlott és felhasznált irodalom:
|